Xbox Series X mi Playstation 5 mi?

   Keystil        09 Mayıs 2021 Pazar        21:39

Xbox Series X mi Playstation 5 mi?

Yeni neslin iki temsilcisi olan Xbox Series X ve PlayStation 5'in teknik açıdan birbirlerine çok benzer iki cihaz olduklarını söylemek mümkün. Özellikle işlemci ve grafik birimleri arasındaki benzerlik, oyun performanslarının da birbirlerine çok yakın olmasını sağlıyor. İki cihaz arasındaki en temel farklılık teknik özelliklerden uzaklaşıp ekosisteme geçiş yaptığımızda başlıyor. Yazının kalan kısmında tüm detaylara değiniyorum.

Xbox Series X ve PlayStation 5 Arasındaki Tasarım Farklılıkları

Konsolların tasarımları birbirinden oldukça farklı olarak karşımıza çıkıyor. Sony tarafına baktığımızda PlayStation 5 oyun konsolunun tasarımında alışıldık tasarıma göre büyük bir değişikliğe gidildiğini görüyoruz. PlayStation 5, Sony’nin ürettiği en büyük PlayStation oluyor.

Konsol görünüş olarak oldukça uzun, fütüristik, beyaz ve modern bir görünüme sahip. Cihaz hem yan hem de dik durabiliyor. Aparat yardımıyla cihazı istediğiniz şekilde konumlandırabiliyorsunuz. Uzun boy ve genişliğin kaliteli soğutmayı sağlamak için tercih edildiğini biliyoruz.

Xbox Series X’in tasarımına baktığımızda oldukça sade bir görünüme sahip olduğunu görüyoruz. Microsoft, yeni Xboxların oldukça sade ama hoş bir görüntüye sahip olmasını planlamış. Bazı oyuncular tarafından bir kutuya veya buzdolabına benzeyen konsolun tasarımını beğenen de var beğenmeyen de.

Cihazın üst tarafında delikli bir hava çıkışı bulunuyor. Bu deliklerin içerisinden Xbox’ın yeşil renklerini görebiliyoruz. Konsolun tasarımı itibariyle evin çoğu köşesine kolaylıkla uyumluluk sağlayacağını söyleyebiliriz.

Her ne kadar konsolların donanım özellikleri birbirine yakın olsa da bazı noktalarda Xbox Series X daha öndeyken; bazı noktalarda ise PlayStation 5 önde oluyor. Series X, güçlü grafik birimi ile bazı oyunlarda daha iyi performans verebilmekte ancak iki konsolun da performans olarak aralarında dağlar kadar fark bulunmuyor. Her iki konsol da kullanıcıya performans anlamında sıkıntı yaşatmıyor.

Xbox Series X Oyunları ve Xbox Game Pass

Oyun tarafında bir diğer konsol Xbox Series X, özellikle hizmet ve uyumluluk kalitesi ile öne çıkıyor. Xbox için de özel oyunlar bulunuyor ancak bunların sayısı oldukça az ve her ne kadar özel oyun desek bile çoğu oyun PC platformu için de çıkış yapıyor.

Hizmet konusunda ise konsolun en büyük vaati Xbox Game Pass Ultimate ile 100'den azla oyuna sınırsız erişim. Bu hizmet sayesinde hem konsolunuzda hem PC’de EA Play’in de katılmasıyla birlikte 100’den fazla oyunu bünyesinde barındıran kütüphaneye erişim sağlıyorsunuz.

Game Pass Ultimate aynı zamanda Xbox Live Gold’u da içermekte ve böylece her ay ekstra 2 ücretsiz oyun ve çok oyunculu oynama imkanına sahip oluyorsunuz. Xbox Game Pass Ultimate, Xbox Series konsolları için biçilmiş bir kaftan. Oyuncular uygun fiyata bu kadar fazla oyuna erişim sağlamaktan oldukça memnun gözüküyor.

Oyun satın alma konusunda da Xbox'ın sunduğu bir özellik mevcut. Smart Delivery olarak bilinen Akıllı Teslimat özelliği sayesinde Xbox One X için aldığınız oyunları Xbox Series X'e ücretsiz olarak aktarabileceksiniz. Yani oyunu yeni nesil için tekrar satın almanız gerekmeyecek. Tabii ki de bazı oyunların özel sürümleri için bu durum geçerli değil ancak destekli oyunlar ile eski nesil kullanıcılarını yeni nesil için teşvik edebilecek bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Uyumluluk konusunda ise Xbox Series X, ağızları açık bırakıyor. Xbox Series X bünyesinde geriye dönük uyumluluk sistemi sayesinde ilk Xbox oyunlarına kadar destek sağlayabiliyor. Zaman, nesil fark etmeksizin ilk Xbox oyunlarına kadar geriye uyumluluk desteği mevcut. Oldukça kalabalık bir geriye dönük uyumluluk listesinin olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda bazı eski oyunlar da Xbox tarafından güçlendirilip daha kaliteli bir şekilde yeni nesilde oynanabiliyor.

Aynı zamanda Xbox’ın oyun deneyiminde Quick Resume dediğimiz özellik ön plana çıkmakta. Bu özellik sayesinde istediğiniz oyunlar arasında aşırı kısa sürede değişim yapıp kaldığınız yerden hızlıca devam edebiliyorsunuz. Bu da Xbox'ın oyun deneyimi konusunda büyük bir artısı. Son olarak ise ülkemizde henüz mevcut olmayan xCloud hizmeti sayesinde her çeşit cihazdan oyunlarınızı rahatlıkla oynayabilme fırsatına sahip oluyorsunuz.

PlayStation 5 Oyunları ve PlayStation Plus

Bir oyun konsolunun olmazsa olmazı oyun konusundaki çeşitliliği, sunduğu hizmetler ve uyumluluk durumları olmakta. PlayStation 5 tarafında oyun çeşitliliği konusunda Sony’nin senelerdir başarılı olduğu özel oyunlar karşımıza çıkıyor. Bu konsol sayesinde PlayStation 5 özel oyunlarını oynama fırsatına sahip oluyorsunuz. Bunun dışında tabii ki de çoğu AAA oyun konsola çıkıyor.

Sunduğu hizmet bakımından PlayStation Plus hizmeti ile aylık ödeme yaparak hizmet çerçevesinde size sunulan oyunları oynama fırsatı yakalayabilirsiniz. Ancak hem normal oyunların ülkemiz için yüksek fiyatı hem de PS Plus hizmetinin yeteri kadar oyun sunamamasından dolayı oyuncular bundan pek memnun değil.

Uyumluluk konusunda PlayStation 5 oldukça eleştirilmekte. PlayStation 5 geriye uyumluluk olarak sadece PlayStation 4 oyunlarına geri dönebiliyor. PlayStation 4 dışında önceki nesillerle uyumluluk söz konusu değil.

Yeni Xbox Kontrolcüsü ve DualSense Kontrolcüsü Arasındaki Farklar

Yeni nesil Xbox kontrolcüsünde D-pad geliştirmesi mevcut. D-pad artık tüm yönler için kullanılabiliyor. 8 farklı yön için kullanım imkanı sunuluyor. Tetik tuşlarında kullanılan tırtıklı malzeme sayesinde de kontrolcüye tam tutuş sağlanıyor. Kontrolcü pil ile çalışmakta. Yeni nesil Xbox kontrolcüsünde D-pad geliştirmesi mevcut. D-pad artık tüm yönler için kullanılabiliyor. 8 farklı yön için kullanım imkanı sunuluyor. Tetik tuşlarında kullanılan tırtıklı malzeme sayesinde de kontrolcüye tam tutuş sağlanıyor. Kontrolcü pil ile çalışmakta.

PlayStation 5 tarafında ise yeni DualSense kontrolcüsü öne çıkıyor. Yeni nesilde Xbox’a göre çok daha fazla beğenilen DualSense kontrolcüsü büyük yeniliklere sahip. Kontrolcü tasarım olarak beyaz ağırlıklı ve hafif siyah renk barındırıyor. Tuş düzeni DualShock 4 ile oldukça benzer ancak Touchpad’in sol tarafında bir değişiklik yapılarak ''Paylaş'' butonu eklenmiş. Kontrolcünün öne çıkan özellikleri ise uyarlanabilir tetikler ve üst seviye geri bildirim.

Uyarlanabilir tetikler sayesinde oyuncular oyunda bir ok attığında veya silah ile ateş ettiğinde gerçekçi bir tetik hissi ile karşılaşıyorlar. Geri bildirim sayesinde de oyunda yer alan mekan değişikliklerinde, yol türlerinde (çamurlu, taşlı vs.) farklı bir geri bildirim sunuluyor. Sony, kontrolcüyü kullanırken oyuncuyu oyuna sokmak için teknolojik olarak elinden geleni yapmış gibi duruyor. Kontrolcü USB Type-C ile şarj edilerek çalışıyor.

Aksesuar Ekosistemi

Aksesuar konusunda PlayStation 5, Xbox Series X’e göre çok daha ön plana çıkmakta. Yeni nesil ile Sony, yeni bir PlayStation 5 ekosistemi sunuyor. Sony tarafından özel üretilen birçok aksesuar mevcut. Bu aksesuarlar arasında kulaklık, kamera, kumanda ve şarj istasyonu yer almakta. Xbox tarafında ise aksesuarlar konusunda çok büyük adımlar yok. Genellikle Xbox, üçüncü parti şirketler tarafından tasarlanan aksesuarları Xbox için kullandırıyor.

Xbox Series X ve PlayStation 5 Fiyatları

Oyun sektöründe dünya çapında en çok dikkat edilen bir diğer nokta ise konsolların fiyatı. Çoğu oyuncu ucuz bir şekilde cihazına ulaşıp ucuz oyunun keyfini yaşamak istiyor. Şirketler de ellerinden geleni yaparak yeni nesle geçiş yapılsa bile fiyatları stabil tutmaya çalışıyor. PlayStation 5 ve Xbox Series X, 500 Dolar fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Her ne kadar resmi fiyatı bu olsa da farklı garanti modelleri, ekstra abonelikler, farklı satıcılar ve stok durumlarına göre bu fiyat değişebiliyor.

Ülkemizde de vergi durumları gibi ekstra sebeplerden dolayı fiyatların stabilliğinden söz etmek mümkün değil. Ülkemizde PlayStation 5 tavsiye edilen satış fiyatı 8299 TL olarak açıklanmasına rağmen çok değişken fiyatlar mevcut. Xbox Series X ise ilk olarak 9399 TL olarak açıkladığı fiyatı PlayStation 5 fiyatının açıklanmasından sonra 1000 TL düşürüp 8299 TL'ye çekmişti. Şu an ülkemizde ilave gümrük vergilerinin kalkmasıyla birlikte özellikle Xbox Series X 7599 TL civarına bulunabiliyor. PlayStation 5'in fiyatı ise stok sıkıntısı yüzünden 11.000 TL ve 12.000 TL arasında değişmekte.

Fiyat konusunda son olarak Microsoft Türkiye'nin Amerika'da popüler olan All Access adı verilen sistemi getirme üzerinde çalıştıklarını da belirtelim. Bu sistem sayesinde 24 ay gibi uzun süreli aylık ödeme planıyla Xbox konsoluna sahip olabilirsiniz.

Beklenen Oyunlar

Xbox Series X'in çıkış oyunları kadar heyecan uyandıran bir yanı, ilk günden tüm mevcut Xbox oyunlarını destekleyecek olması.

Microsoft, Halo Infinite'in (ya da Halo 6) Xbox Series X'in çıkış oyunu olacağını doğruladı. Bunun yanında Senua's Saga: Hellblade 2 ve viking temalı Assassin's Creed Valhalla'nın da konsola geleceği biliniyor. Bunların yanında Vampire: the Masquerade – Bloodlines 2, Yakuza: Like A Dragon, Dirt 5 ve The Medium gibi üçüncü parti oyunlar da hazır olacak. Birinci parti oyunların bazılarının ise temmuzda gösterilmesi bekleniyor.

PS5'e geldiğimizde ise çıkışta gelecek birkaç oyunu ve konsol piyasaya sürüldükten sonra gelecek birçok oyunu biliyoruz. Konsolda yüklü bulunacak olan Astro's Playroom'un yanı sıra, çıkış gününde hazır olacak oyunlar arasında muhtemelen Destiny 2: Beyond Light, Madden 21 ve NBA 2K21 olacak. Daha sonrasında ise yeni bir Ratchet & Clank oyunu, Horizon: Forbidden West, Spider-Man: Miles Morales ve Gran Turismo 7 ortaya çıkacak.

Xbox Series X ve PlayStation 5 Karşılaştırması İçin Son Karar

Tabii ki de bu yazı sonucunda tek bir kazananımız yok. Kazananı sizler belirleyeceksiniz. Her iki konsolun da hitap ettiği farklı oyuncu kitleleri mevcut.

Xbox Series X ise güç tutkunlarını kendisine çağırıyor. Xbox Series X, Game Pass Ultimate sistemiyle 100’den fazla oyunluk kütüphaneye erişim sağlamak isteyen, özel oyunlar konusunda kaygıları olmayan ve yeri geldiğinde nostalji yapmayı da seven oyunculara hitap ediyor.

PlayStation 5 özellikle bundan önce PlayStation kullanmış ve özel oyunları deneyimlemiş oyunculara hitap etmekte. DualSense kontrolcüsü ve Exclusive dediğimiz özel oyunları sayesinde gerçekçi bir kontrolcü hissiyle birlikte üst kalite özel oyun deneyimi yaşamak isteyen oyuncular PlayStation 5’i tercih edebilir.

Bu detaylı karşılaştırma sonrası son karar kullanıcıya kalıyor. Siz Xbox Series X ve PlayStation 5 karşılaşmasında kimi tercih ediyorsunuz? Yeni nesilde tercihiniz hangi konsol oldu veya olacak? Yorumlarınızı benimle paylaşabilirsiniz.


Yazıyı Paylaş: